تبلیغات
سایت خبر و اخبار - در دومین جشنواره خوشنویسی قلم عنوان شد
سه شنبه 21 شهریور 1391  02:20 ب.ظ
توسط: ramin h

در دومین جشنواره خوشنویسی قلم عنوان شد
مشکلات اقتصادی و ریزش خوشنویسان در سطوح متوسط

خبرگزاری فارس: رضا رینه‌ای هنرمند خوشنویس و دبیر اجرایی دومین جشنواره خوشنویسی قلم در مراسم اختتامیه این جشنواره به مشکلات اقتصادی خوشنویسان و ریزش این هنرمندان در سطوح متوسط اشاره کرد.

خبرگزاری فارس: مشکلات اقتصادی و ریزش خوشنویسان در سطوح متوسط
گزارش تصویری مرتبط
-------------------------------

به گزارش خبرنگار هنرهای  Figs تجسمی فارس،‌ مراسم اختتامیه و اهدای جوایز به برگزیدگان دومین جشنواره خوشنویسی قلم شب گذشته با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

سیداحسان قاضی‌زاده مدیر کل ارشاد استان تهران و دبیر دومین جشنواره خوشنویسی قلم در این مراسم به ارائه گزارشی از چگونگی برگزاری این جشنواره پرداخت و گفت: این جشنواره به همت اداره کل ارشاد شهرستان شمیرانات و شمال تهران برگزار شده است و در دومین دوره برگزاری آن موفق شدیم این دوسالانه را از سطح شهر تهران به سطح استان تهران تبدیل کنیم.

وی افزود: در این دوره 1600 اثر داوری شد که این آثار از سراسر تهران به جشنواره ارسال شده بود و این تعداد اثر مدیون حضور استادان برجسته خوشنویسی در این جشنواره است.

دبیر این جشنواره یکی از برنامه‌های اداره ارشاد شمیرانات را برگزاری این جشنواره در سطح ملی عنوان کرد و گفت: بالا بردن سطح کیفی آثار این جشنواره و برگزاری آن در سطح ملی از جمله برنامه‌های اداره ارشاد شمیرانات است ولی این برنامه‌ها به مدد اعتباراتی است که از سوی وزارت ارشاد اختصاص می‌یابد.

وی ابراز امیدواری کرد که این جشنواره آغازی باشد برای آن که این جشنواره در آینده استمرار یابد و در تقویم برگزاری جشنواره‌ها در سطح ملی قرار گیرد.

در ادامه این مراسم رضا رینه‌ای هنرمند خوشنویس و دبیر اجرایی این جشنواره در سخنانی به ارتقاء کیفیت آثار این دوره نسبت به اولین دوره آن اشاره داشت و گفت: این دوره از نظر تعداد آثار و کیفیت بسیار متفاوت از دوره قبل بود که این ادعا به گواه استادان خوشنویسی است که از این نمایشگاه بازدید کرده‌اند.

وی افزود: در هر سه بخش نستعلیق، شکسته و نقاشی خط شاهد آثاری از هنرمندان جوان بودیم که ما را متعجب کردند.

رینه‌ای داوری این آثار را بسیار سخت عنوان کرد و گفت: کیفیت آثار بسیار نزدیک به هم بود و همین داوری آن‌ها را سخت می‌کرد.

دبیر اجرایی دومین جشنواره خوشنویسی قلم در ادامه به رونق اقتصاد هنر در بخش هنر خوشنویسی اشاره‌ای کرد وگفت: در بخش هنر خوشنویسی هنرمندان متوسطی که رو به پیشرفت و حرفه‌‌ای شدن دارند،‌ از نظر اقتصاد هنر کارشان بسیار دشوار است و چه بسا که در این بخش هنرمندان بسیاری ریزش می‌کنند و دست از کار می‌کشند در حالی که می‌توان با رونق اقتصاد هنر برای این قشر از هنرمندان زخم‌ اقتصاد هنر را برای آن‌ها التیام بخشید.

رینه‌ای تصریح کرد: وضعیت این هنرمندان من را به عنوان معترض پای این تریبون معرفی می‌کند چرا که من پیش از هر چیز به جامعه خوشنویسان تعلق دارم و از مقام وزارت ارشاد خواهشمندم که به ریزش هنرمندان خوشنویس در سطوح متوسط که فاصله چندانی با حرفه‌ای شدن ندارند،‌توجه بیشتری داشته باشند.

وی همچنین خواستار خرید آثار خوشنویسی و حمایت دولتی از این هنرمندان شد و گفت: هنر خوشنویسی اگر چه تقدس دارد اما این جلوه آسمانی دادن آن مانع از مشکلات زمینی هنرمندان آن نمی‌شود و اگر چه هنری معنوی است ولی مانع ریزش این هنرمندان در سطح متوسط نمی‌شود،‌هنر خوشنویسی بر خلاف هنرهای دیگر مثل گرافیک سفارش ندارد بنابراین هنرمند خوشنویس باید زمان بسیاری را صرف کند تا به سطوح عالی و ممتاز برسد،‌این هنرمند باید تلاش بسیاری کند تا بعد از 10 سال به سطح متوسط برسد و با این راه دشواری که پیش روی اوست،‌بدون حمایت دولتی تداوم مسیر رشد آن‌ها ممکن نیست.

این هنرمند خوشنویس در بخش دیگری از سخنانش پیشنهاد کرد که در گروه کارشناسی این جشنواره از هنرمندان جوان در کنار استادان خوشنویس استفاده شود تا از ایده‌های تازه جوانان در کنار تجربه پیشکسوتان استفاده شود.

دبیر اجرایی دومین جشنواره خوشنویسی قلم در خاتمه به ضروت پرداختن بیشتر به هنر خوشنویسی از سوی رسانه‌ها اشاره کرد وگفت: خوشنویسی یوگای فکری است و راهی را می‌طلبد که برای هر هنرمندی قابل تحمل نیست ولی گویا زمانه هم با هنر خوشنویسی همراه نیست، به طور مثال همه هنرهای دیگر از جمله نمایش، سینما در ذات خود تبلیغات را دارند و همه مردم بازیگران آن را می‌شناسند اما چند نفر استاد امیرخانی را می‌شناسند.

وی افزود: هنر خوشنویسی که بار فرهنگ ایرانی و زبان فارسی را به دوش می‌کشد، نیازمند ویترینی برای دیده شدن است،‌ویترینی که این هنر را در ساعت مناسب خود و در جایگاه شایسته آن جای دهد نه در کنار یک برنامه آشپزی!

رینه‌ای گفت: هنر خوشنویسی ریشه‌های عمیقی در فرهنگ و هنر این کشور دارد که خواهشمندم این ریشه‌های عمیق را خوب آبیاری کنید.


  • آخرین ویرایش:-
       
آخرین پست ها