تبلیغات
سایت خبر و اخبار - عربی: قلعه شاهدژ نهبندان گردشگران را فرا می‌خواند

خراسان جنوبی نگین کویر ایران
عربی: قلعه شاهدژ نهبندان گردشگران را فرا می‌خواند

خبرگزاری فارس: معاون گردشگری میراث فرهنگی،‌ صنایع‌دستی و گردشگری خراسان جنوبی با اشاره به افزایش حجم سفر به نهبندان گفت: قلعه شاهدژ نهبندان گردشگران را فرا می‌خواند.

خبرگزاری فارس: عربی: قلعه شاهدژ نهبندان گردشگران را فرا می‌خواند

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، مرتضی عربی در بازدید از قلعه شاهدژ نهبندان اظهار داشت: قلعه شاهدژ که در پنج کیلومتری شرق شهرستان نهبندان قرار دارد بنایی است دفاعی مربوط به فدائیان اسماعیل و مصالح بنا تماماً از سنگ و آجر است.

وی ادامه داد: در بعضی از قسمت‌های قلعه سنگ بدون استفاده از ملات بر روی یکدیگر قرار گرفته‌اند و در داخل قلعه فضاهایی نظیر اتاق‌های سربازان، اصطبل، آب انبار و سایر قسمت‌های ضروری وجود داشته است.

معاون گردشگری میراث فرهنگی،‌ صنایع‌دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: طبق بررسی‌های به عمل آمده این قلعه گنجایش 3 هزار نفر را داشته است.

عربی به بازدید بالای مسافران از مسجد عاشوراخانه نهبندان اشاره کرد و افزود: بنای تاریخی مسجد عاشوراخانه در خیابان قائمشهر نهبندان و در فاصله کمی از قلعه تاریخی نهبندان قرار دارد.

وی تصریح کرد: این بنا شامل یک شبستان ستون‌دار و دارای چهار ستون قطور چهارضلعی بود که در ضلع شمال با برداشتن دیوار، شبستان آن را توسعه دادند و دو ستون دیگر را به آن اضافه کردند همچنین پوشش شبستان به صورت گنبدی و چهار ترک است.

معاون گردشگری میراث فرهنگی،‌ صنایع‌دستی و گردشگری خراسان جنوبی با بیان اینکه یکی دیگر از آثار تاریخی و مذهبی نهبندان قدمگاه حضرت ابوالفضل(ع) است که در 80 کیلومتری شرق نهبندان قرار دارد، گفت: این بنا شامل ورودی، صحن و گنبدخانه است و از ویژگی‌ و شاخص‌های مهم این زیارتگاه نقشی بوده که در اعتقادات و باورهای دینی مردم منطقه دارد.

عربی به مسجد میغان اشاره کرد و افزود: مسجد تاریخی میغان در داخل بافت قدیمی و تقریباً متروکه روستای میغان از توابع شهرستان نهبندان قرار دارد و زمان ساخت این بنا به دوره صفویه بر می‌گردد.

وی از قلعه نهبندان به عنوان یکی از دیدنی‌ترین آثار دیگر نهبندان یاد کرد و اذعان داشت: قلعه عظیم نهبندان که از خشت و چینه ساخته شده در داخل شهر نهبندان قرار گرفته و با توجه به نقشه بنا و اشیا سفالی به دست آمده سابقه تاریخی آن به دوران قبل از اسلام یعنی دوران اشکانی و ساسانی بر می‌گردد.

انتهای پیام/ن۲۰/پ3003


  • آخرین ویرایش:-
       
آخرین پست ها