تبلیغات
سایت خبر و اخبار - پاسخ آیت الله صافی گلپایگانی به یک استفتای نوروزی

در آستانه سال نو منتشر شد
پاسخ آیت الله صافی گلپایگانی به یک استفتای نوروزی

خبرگزاری فارس: آیت الله صافی گلپایگانی در پاسخ به استفتایی در مورد نوروز، ضمن رد برخی ادعاهای نادرست در مورد تاریخچه نوروز، روز اول فصل بهار را مانند خود این فصل یک امر واقعی و تکوینی دانست.

خبرگزاری فارس: پاسخ آیت الله صافی گلپایگانی به یک استفتای نوروزی

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری فارس  به نقل از رسا، حضرت آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی در پاسخ به استفتایی در مورد نوروز، ضمن رد برخی ادعاهای نادرست در مورد تاریخچه نوروز، روز اول فصل بهار را مانند خود این فصل یک امر واقعی و تکوینی دانست.

متن کامل این استفتا و پاسخ آن به شرح زیر است:

بسمه تعالی

محضر مبارک مرجع عالیقدر شیعه حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله العالی.

سلام علیکم؛

احتراماً بفرمایید نظر شرع مقدس درباره نوروز چیست؟ و آیا می‌توان آن را به عنوان عید تلقی کرد؟

بسم الله الرحمن الرحیم

علیکم السلام ورحمة‌ الله

اعیاد شرعی و مذهبی بزرگ اسلامی، عید فطر و عید قربان و عید غدیر و روزهای ولادت حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و ائمه معصومین علیهم السلام است.

در عید نوروز هم اگر مؤمنین برنامه‌های دینی، مانند دیدار با برادران مؤمن یا عیادت بیماران و رسیدگی به‌حال مستمندان داشته و برنامه‌های بدآموز نداشته باشند مناسب است.

در حدیث است «کُلُّ‏ یَوْمٍ‏ لَا یُعْصَى‏ اللهُ فِیهِ فَهُوَ یَوْمُ عِیدٍ»(1) ؛ هر روزی که در آن معصیت خدا نشود، آن روز عید است.

نوروز، یعنی روز نو. روز اولین فصل بهار مثل خود فصل بهار یک امر واقعی و تکوینی است، و به جمشید ارتباط ندارد. خدا می‌داند چند هزار یا چند میلیون سال پیش از جمشید بوده است. از آیات خدا است که زمین دوباره بعد از موتش و خشک‌شدن گیاه‌ها زنده می‌شود، و چنان‌که در قرآن مجید می‌فرماید «اعْلَمُوا أَنَّ اللهَ یُحْیِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِها»(2) و محتمل است غسل یا هر عبادت دیگری به همین مناسبت باشد.والله العالم ان شاء الله موفق باشید.

لطف الله صافی/ 23 ربیع الثانی1433

--------------------------

1- . نهج البلاغة؛ حکمت428.

2- . سوره حدید؛ آیه 17.

/914/د102/ج

انتهای پیام/


  • آخرین ویرایش:-
       
آخرین پست ها